Użytkowanie pojazdów w systemie flotowym jest częstym wyborem przedsiębiorców, zwłaszcza firm transportowych i spedycyjnych. Flota ubezpieczeniowa pozwala uzyskać konkurencyjne oferty polis. W przeciwieństwie do umów indywidualnych, gdzie stawki wyliczane są na podstawie stawek taryfowych, które mają tendencję do licznych zmian w ciągu roku, oferta flotowa kalkulowana jest indywidualnie. Dodatkowo w standardzie towarzystwa ubezpieczeń gwarantują ustalone ceny ubezpieczeń przez okres całego roku, niezależnie jak rozkładają się okresy ubezpieczenia poszczególnych pojazdów. Warunki finansowe ustalane są w drodze negocjacji.
Aby uzyskać atrakcyjną ofertę flotową należy zazwyczaj spełnić kilka kryteriów. Kluczowe parametry to wielkość floty i roczne przebiegi pojazdów. Oczywiście o wysokości składek decyduje w dużym stopniu szkodowość klienta. Choć w systemie flotowym współczynnik szkodowości jest znacznie mniej podatny na zawirowania jak ma to miejsce w komunikacji indywidualnej dla osób fizycznych, warto jednak zadbać by był on jak najniższy.
W każdej flocie powinien zostać wdrożony odpowiedni program zarządzania szkodowością. Temat ten jest jednak zbyt skomplikowany by zamknąć go w zaledwie kilku zdaniach. A co, jeśli przebieg szkodowości w naszej flocie nie ma się najlepiej? Zobaczmy, w jaki sposób można go poprawić.
Wypracowanie świadomości wśród pracowników
Jak wiadomo, ryzyko wystąpienia szkody istnieje zawsze. A szkody wynikają zazwyczaj z błędu i niedopatrzenia człowieka. Rozsądne wydaje się zatem, by tego typu błędom zapobiegać. Warto zacząć od odpowiedniego i efektywnego przeszkolenia pracowników. Osoby zatrudnione do roli kierowcy oprócz odpowiedniej wiedzy i umiejętności technicznych powinny cechować się również spokojem i równowagą. Opanowana postawa w sytuacjach nagłych i stresujących pozwala załagodzić sytuację. Ponadto osobom opanowanym łatwiej przychodzi podejmowanie słusznych decyzji na drodze. Zdaniem ekspertów szkoda w przypadku osób cechujących się rozwagą ma mniejsze szanse zaistnieć. Warto przeprowadzać cykliczne szkolenia i warsztaty dla wspomnianej kadry, promujące bezpieczeństwo i precyzję jazdy. Tego typu działania uczą zapobiegania kolizjom wśród kierowców.
Odpowiednia motywacja kluczem do sukcesu
Premiowanie doświadczonych, bezszkodowych kierowców zachęci ich do potraktowania omawianego problemu poważnie. Zmotywowani kierowcy skutecznie dostosowują prędkość jazdy i unikają rozpraszaczy. W efekcie zyskujemy doświadczonych, umiejących przewidzieć konsekwencje swoich czynów na drodze kierowców. Odpowiednie zastosowanie mechanizmów takich jak premie, nagrody i inne bonifikaty jest z pewnością skutecznym bodźcem do bezszkodowej jazdy. Ponadto skutecznym rozwiązaniem jest stworzenie regulamin u użytkowania pojazdów, w którym zawarte są zapisy dotyczące odpowiedzialności kierowców, również finansowej. Według statystyk, system kar i nagród okazuje się być jednym z najskuteczniejszych sposobów obniżenia szkodowości floty.
Dbałość o stan techniczny floty
Niezwykle istotne jest by dbać o stan techniczny pojazdów użytkowanych we flocie. Wiele szkód jest efektem awarii i zużycia pojazdów. Firmy ubezpieczeniowe bardzo przychylnie podchodzą do przedsiębiorstw, które mają własne warsztaty naprawcze lub mają podpisane umowy na naprawę z konkretną siecią warsztatów.
Zamontowanie w pojazdach systemu GPS
To rozwiązanie pozwala na sprawny i skuteczny monitoring jazdy. Umożliwia pełną kontrolę stylu jazdy kierowcy. Dzięki temu można uzyskać pełne dane, dzięki którym możliwe jest poznanie wzajemnych korelacji i porównanie wyników pomiędzy kierowcami, a następnie wyciągnąć wnioski. Według statystyk, dzięki wprowadzeniu narzędzia jakim jest GPS, wyniki kierowców i ich styl jazdy znacząco się poprawiły. Monitorowanie ryzykownych manewrów, takich jak gwałtowne przyspieszanie, hamowanie, niebezpieczne wyprzedzanie, przekraczanie prędkości i inne, pozwala na ocenę poziomu bezpieczeństwa i ekonomiki jazdy oraz klasyfikację kierowców, a następnie przeprowadzenie szkoleń dla grupy wyższego ryzyka oraz premiowanie kierowców jeżdżących bezpiecznie. Spokojna jazda przynosi oszczędności nie tylko ubezpieczeniowe - redukuje zużycia paliwa nawet o 30%.
W kontekście obniżenia ceny, można wprowadzić w tym celu odpowiednie klauzule, takie jak: franszyza redukcyjna i integralna, udział własny, redukcja sumy ubezpieczenia, amortyzacja części, ograniczenia i limity kilometrowe czy brak gwarantowanego samochodu zastępczego na cały okres naprawy. Dzieje się tak, ponieważ wyższe udziały zdejmują z ubezpieczycieli część kosztów administracyjnych. Warto jednak pamiętać, jakie niesie to za sobą ryzyka i ograniczenia.
Jak widać, bezszkodowy przebieg we flocie to liczne korzyści finansowe. Można założyć podobny poziom stawek nawet przez wiele lat. Daje to klientowi możliwość precyzyjnego oszacowania wydatków na ubezpieczenia. Ważne, by w pełny i świadomy sposób zarządzać flotą pojazdów. Działania dążące do uświadamiania kierowców i mechanizmy badające efekty są niezwykle istotne. Pozwalają na oszczędności i doskonalą zespół pracowników. Towarzystwa ubezpieczeniowe dysponując udokumentowaną wiedzą dotyczącą wprowadzania kontroli nad flotą skłonne są stosować liczne zniżki z tego tytułu.
Kluczowe znaczenie ma dobór dobrych partnerów do współpracy. Agent, który zna mechanizmy rządzące ubezpieczeniami floty nie tylko pomoże nam uzyskać najlepszą cenę z dobrym zakresem ale także znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie całej floty.
Osoby, które są zainteresowane taką współpracą zapraszamy do kontaktu. Zapewniamy bieżący monitoring polis i ubezpieczeń, wsparcie przy likwidacji i coroczne negocjacje i porównanie ofert z całego rynku.