Dom lub mieszkanie to miejsca, w których spędzamy najwięcej czasu. Stanowią naszą własną przestrzeń i przytulny azyl dający ukojenie po ciężkim dniu. Jego zadaniem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa. Ubezpieczenia to ochrona domów i mieszkań polskich rodzin.
Od czego możemy się ubezpieczyć? Co warto objąć ochroną?
Jako właściciele nieruchomości, jesteśmy narażeni na wystąpienie rozmaitych zdarzeń losowych, takich jak pożar, gradobicie, ulewny deszcz, trzęsienie ziemi, uderzenie pioruna, powódź, lawina, zapadanie się ziemi i szereg innych niespodziewanych zdarzeń. Obecnie, częstym problemem są również włamania i kradzieże mienia ruchomego znajdującego się w naszym domu czy mieszkaniu. rabunku czyli kradzieży mienia ruchomego z zastosowaniem przemocy fizycznej, groźby jej użycia lub za pomocą podstępnego działania sprawcy.
Oferty ubezpieczeń nieruchomości na rynku są obecnie bardzo różnorodne. Wbrew obiegowym opiniom, ubezpieczenie mieszkania wcale nie musi być drogie. Kluczową sprawą jest dobór polisy dopasowanej do konkretnych potrzeb i wymagań. W końcu taka polisa ma za zadanie zabezpieczyć należący do nas dom lub mieszkanie i znajdujące się w nich przedmioty przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą na skutek kradzieży z włamaniem, rabunku lub innych, określonych w umowie zdarzeń losowych. Prócz standardowego ubezpieczenia murów i sprzętu, można w ramach jednej polisy dodatkowo ubezpieczyć sprzęt poza domem, biżuterię, dzieła sztuki, architekturę ogrodu i wiele innych cennych kolekcji.
Ciekawą, popularną i praktyczną opcją jest dodanie pakietu assistance do polisy. W skrócie jest to pomoc hydraulika, elektryka i innych fachowców. Wystarczy zgłosić usterkę do firmy ubezpieczeniowej i nie musimy już martwić się znalezieniem fachowca w piątkowe popołudnie. Wiele towarzystw oferuje również przewóz rzeczy, wizytę lekarza, transport do szpitala lub dostawę leków, a nawet opiekę nad dziećmi i zwierzętami.
Ryzyka nazwane czy all risk: który wariant wybrać?
Decydując się na konkretny wariant ubezpieczenia, warto zwrócić szczególną uwagę na wykaz ryzyk objętych ubezpieczeniem. Ubezpieczenie od ryzyk nazwanych, najczęściej obejmuje zdarzenia takie jak pożar, powódź, wybuch czy uderzenie pioruna. Warto rozważyć objęcie ochroną zdarzeń powstałych w wyniku rażącego niedbalstwa. Czym na ubezpieczycieli jest wspomniane niedbalstwo? Jeśli w przypadku niezamierzonego działania zostawimy włączone żelazko lub obiad na gazie i powstaną z tego tytułu szkody, możemy wówczas liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela. Opcja ta jest dostępna zazwyczaj tylko w wariantach all risk, które zawierają bardzo szeroko zdefiniowaną ochronę ubezpieczeniową.
Nieruchomości wraz z elementami stałymi związane są przede wszystkim z ryzykiem uszkodzenia lub zniszczenia w następstwie zdarzeń losowych, natomiast rzeczy ruchome, jak wyposażenie wnętrz, sprzęt rtv/agd czy meble są prócz wskazanych ryzyk narażone także na utratę w następstwie kradzieży z włamaniem, rabunku czy dewastacji.
OC w życiu prywatnym chroni nasz majątek.
Wykupując OC w polisie mieszkaniowej, ubezpieczyciel bierze na siebie finansową odpowiedzialność za nasze działania w życiu prywatnym, również po godzinach pracy czy w trakcie uprawiania sportu. W ten sposób zyskujemy nie tylko finansowe zabezpieczenie na wypadek szkód, ale przede wszystkim zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych zmartwień i problemów, gdy dojdzie do trudnej sytuacji. Jeśli zalejemy sąsiada z piętra niżej lub ktoś z naszej winy wyrządzi sobie krzywdę na terenie naszej posesji, przykładowo łamiąc nogę na nieodśnieżonym chodniku, wówczas będziemy musieli zrekompensować szkodę z własnej kieszeni. Mając wykupione OC w życiu prywatnym, w przypadku jeśli wyrządzimy szkodę na osobie trzeciej lub na jej mieniu towarzystwo pokryje straty do ustalonego limitu.
Ubezpieczenia pod cesję bankową
W związku z tym, że mieszkanie na kredyt stanowi jednocześnie jego zabezpieczenie, bank może postawić warunek ubezpieczenia nieruchomości. W takiej sytuacji ubezpieczenie domu pod kredyt jest kupowane według wskazań i zaleceń banku, a beneficjentem polisy jest sam bank. Można to załatwić poprzez dokonanie specjalnej cesji z ubezpieczenia właśnie na bank. Cesja na bank oznacza, że to bank jest ostatecznym decydentem odnośnie pieniędzy, które należą się z odszkodowania w przypadku ewentualnej szkody. Zazwyczaj w ubezpieczeniach pod cesję oferowanych przez banki ochronie podlegają jedynie same mury, a w podpisywanych umowach często wyposażenie zupełnie nie jest objęte. Wybierając ofertę u agenta ubezpieczeniowego, można dobrać wariant spełniający wymogi banku a jednocześnie dopasowany do naszych potrzeb, który będzie nas realnie chronił na wypadek szkody.
Jeżeli poszukują Państwo pełnej ochrony w dobrej cenie zapraszamy do kontaktu.